ČECHÁKOVI DO SÍNĚ SLÁVY

Při netradičně pojatém galavečeru, který se konal ve středu 24. 1. 2024 v pražské La Fabrice v rámci představení Federer–Nadal, byli oceněni hned tři atletičtí trenéři. (na foto zleva: ocenění trenéři Jiří Čechák, Jan Železný a předseda ČAS Libor Varhaník)

ČECHÁKOVI DO TRENÉRSKÉ SÍNĚ SLÁVY

Dvojčata Jiří a Pavel Čechákovi byli uvedeni do Síně slávy Unie profesionálních trenérů při ČOV. Rodáci z Pardubic (*25. 3. 1938) byli původně vícebojaři. Pavel Čechák dosáhl v desetiboji osobního rekordu 6677 bodů, jeho bratr Jiří 6935 bodů. Oba se pak stali trenéry, Jiří působil především v rodném městě, Pavel nejdéle v Olomouci. Jejich práci ve středu ocenila Unie profesionálních trenérů uvedením do své síně slávy, před sedmi lety zesnulý Pavel Čechák ji obdržel in memoriam.

Jiří Čechák byl sice vyučený nástrojářem, po vojně však vystudoval střední školu a následně i trenérství na FTVS. Od poloviny 60. let byl odpovědným národním trenérem za desetiboj (1966–74). Vytvořil systém přípravy, který se s úspěchem využíval i řadu let poté. V roce 1989 požádal o azyl v USA, následně strávil čtrnáct měsíců ve státě Oregon. Po návratu do již svobodné země založil soukromý atletický klub Track & Field Pardubice. Jeho rukama zde prošli špičkoví vícebojaři, vedle Jiřího Ryby a Tomáše Komendy také pozdější olympijský vítěz a světový rekordman Roman Šebrle. Do USA se Jiří Čechák ještě vrátil, osm let trénoval na univerzitě v coloradském Boulderu. Má také svoji hvězdu na pardubickém chodníku slávy před zdejší sportovní arénou.

Pavel Čechák působil jako trenér od roku 1963. Nejprve několik let v Prostějově, poté krátce v Gottwaldově (Zlín) a Jablonci, aby na konci 60. let zakotvil v Olomouci. Ve zdejší Lokomotivě, nyní AK zastával řadu funkcí všechny možné funkce v oddíle. Především však vybudoval silnou mládežnickou základnu, ze které vyrostla řada reprezentantů, například olympionik Luděk Pernica (13. OH 1976 v desetiboji), dále účastníci ME Andrea Boklažuková (100 m př.) a Roman Zrun (tyč) či pozdější český rekordman na 100 m Roman Lacko. Pavel Čechák byl přispěvatelem časopisu Atletika a také literárně činný (knihy s názvy „Klíště“ a „Doživotní diskvalifikace“). Za svou trenérskou práci dostal řadu ocenění včetně Ceny města Olomouce v oblasti sportu a věnoval se jí do poslední chvíle. Zemřel 8. února 2017.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *